Baňkování

Baňkování

Baňkování a trocha historie

První zmínky o baňkování pocházejí z Mezopotámie, asi 4 tis. l. př. n. l., první písemná zmínka o baňkování je v Ebersově papyrusu 1550 let př. n. l. Dále bylo baňkování využíváno i čínské a indické medicíně. V západních zemích se používá hlavně k léčbě pohybového aparátu v Číně ji však používají k léčení a prevenci různých onemocnění (zažívací a vylučovací systém, atp.).

Mechanismus účinku

Při baňkování nebo léčbě baňkou přikládáme skleněné kulovité nádobky s nahřátým vzduchem na pokožku těla. Pro zvýšení účinku přikládáme baňku buď na aktivní akupunkturní bod a reflexní místa (Haedovy zóny), kde ovlivňujeme správnou funkci jednotlivých orgánů a nebo na tzv. trigerpointy (bolestivá místa a body). V baňce se ochlazováním vytvoří podtlak, který způsobí její přisátí. Baňka silným podtlakem v místě působení přivodí silné prokrvení, prohřátí a okysličení dané oblasti.

Tím dochází k odplavení nahromaděných škodlivin, úlevě při bolestech zad a k úpravě funkce příslušného vnitřního orgánu. Podtlak má však za následek popraskání jemných vlásečnic a vzniká malý krevní výron zřetelný jako modřina (lidově řečeno “cucflek”). Je méně hlubší a za pár dní se vstřebá (rychlost vstřebávání je individuální, s častějším opakováním aplikace se zkracuje). Působení baňkou pozitivně ovlivňuje také pochody látkové výměny v přilehlém okolí a stimulujeme imunitu organismu.

Účinek baňkování je tedy:

  • mechanický – tělo se prokrví, prokysličí, uvolní
  • reflexní – obnovuje správnou funkci vnitřních orgánů
  • ovlivní lymfatický systém – z těla se odplaví velké množství škodlivin

Forma

Baňkou můžeme provádět buď masáž nebo ji můžeme též využít k léčbě různých onemocnění a to ve formě aplikace lokální, kdy se baňky nechají působit na určitých místech těla. Baňkami masíruji záda, bederní oblast i šíji. Masáž provádím většinou jednou až dvěma baňkami. Upřednostňuji baňky skleněné. S těmi se projíždí po partii tak, aby se nedostal do baňky vzduch. Pohybem baňky můžeme na klienta působit buď sedativně, nebo tonizačně (uvolníme, nebo povzbudíme). Tuto techniku  provádím buď samostatně, nebo jako doplněk po masáži. Baňkování a baňkové masáže jsou též vhodné pro boj s celulitidou.

Pro koho masáž není vhodná

Baňkování není vhodné pro lidi s onemocněním krve (špatná srážlivost, hemofilie, trombozy), u lidí s nádorovým onemocněním, u klientů trpících těžkými psychickými poruchami. Baňkování není vhodné u starých osob a ve stavech těžkého vyčerpání. Dále se nesmí provádět u onemocnění kůže (plísně, záněty, vředy, akné, ekzémy, odřeniny, pohmožděniny, rány). Z pohledu čínské medicíny se nebaňkuje při yangových stavech onemocnění (otoky, vodnatost).